Kolejny rok spadku kursu Euro.
Co to oznacza dla ubezpieczenia OC w związku z wykonywaniem zawodu?
W polskim systemie prawnym, rozporządzenia określające parametry obowiązkowego ubezpieczenia OC w związku z wykonywaniem zawodu wyznaczają między innymi tzw. minimalną wysokość sumy gwarancyjnej (SG). Jest ona kwotą w walucie Euro i, w razie potrzeby (w procesach likwidacji szkód), przeliczana na PLN przy zastosowaniu kursu średniego Euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia OC została zawarta. Dla osób, które realizują obowiązek ubezpieczenia tylko w zakresie minimalnym, fluktuacja kursu Euro na przestrzeni lat powoduje odpowiednie zmiany sumy gwarancyjnej w PLN.

Przyjrzyjmy się (obraz poniżej), jak różnica kursów obowiązujących w roku 2023 i rozpoczętym 2025 wpływa na zmianę sumy gwarancyjnej w wysokości 50.000 Euro. Dla dwóch polis (z roku 2023 i 2025) różnica wynosi 20. 580 zł. To aż 9,65 %!

Czy nie należałoby pomyśleć o odbudowaniu podstawowej sumy poprzez wykupienie ubezpieczenia nadwyżkowego?
Jeżeli weźmiemy pod uwagę kilka dodatkowych czynników, jak długość okresu przedawnienia roszczeń (10 lat), zjawiska inflacyjne, narastanie części odsetkowych roszczeń, postępującą profesjonalizację w dochodzeniu odszkodowań i zdamy sobie sprawę jak wpływają one na wartość naszej polisy, mamy szansę na bardziej świadomy wybór w przyszłości.
O tym, co jeszcze trzeba wiedzieć na temat długiego życia polisy OC z uwzględnieniem powyżej wymienionych czynników przeczytasz wkrótce w artykule „Długie życie polisy OC”.